Náš příběh

Zajímá vás, jak vznikl nápad vyrábět korkovou obuv, jací lidé za tím vlastně stojí, kdo dal této české značce duši? Pojďte si s námi projít náš příběh...

 

CESTA S JASNÝM CÍLEM...
Vraťte se s námi v čase do poloviny devadesátých let, do doby, kdy byli lidé ještě nadšení z náhle nabyté svobody a zdánlivé vidiny nekonečných možností... V té době se jeden mladý muž jménem Kamil Jasný rozhodl zkusit štěstí jako obchodní zástupce u firmy, prodávající ortopedické vložky do obuvi. Práce ho bavila a dařilo se mu, díky své energii a komunikativní povaze získával více a více zákazníků, stále však se mu do mysli vtíral neodbytný pocit, že to není úplně ono, to pravé, že to není jeho cesta. S hlavou plnou nápadů toužil dokázat víc. Až jednou, vracející se v podvečer z jedné ze svých cest si náhle v autě uvědomil, že lidé mající různé problémy s chodidly potřebují víc, než si koupit jedny drahé ortopedické vložky, které musí neustále přesunovat z jedněch bot do druhých a řešit, zda do nich budou vůbec pasovat.

Tak ho náhle napadlo, PROČ JIM NEDAT ROVNOU CELÉ BOTY?

         a_1

 

JAK ALE ZAČÍT Z NIČEHO, BEZ PENĚZ?
Kamil zkusil tedy se svým nápadem obejít různé české výrobce obuvi, všichni se mu však vysmáli, tvrdili, že taková obuv nemá budoucnost. Rozpomněl si také na jednoho vzdáleného příbuzného, který byl obuvníkem a s poslední nadějí se za ním proto přes celou republiku rozjel. I ten ho však odmítl s tím, že je pod jeho úroveň vyrábět obyčejné korkové pantofle. Vypadalo to, že všem snům je konec...

O tom, že se MALÉ ZÁZRAKY SE OBČAS STÁVAJÍ svědčí to, že ve chvíli, kdy už chtěl všechno vzdát, mu zavonil telefon, na jehož druhém konci stál člověk, výrobce, který mu sám od sebe nabídl spolupráci. Již na první schůzce si padli do oka a slovo dalo slovo. A tak vznikly první pantofle a značka Jasný.

___Začal jsem se tedy rozhlížet kolem sebe, prošel nabídky obchodů, díval se lidem na nohy a bohužel to nebyl veselý pohled. Když jsem viděl, kolik lidí má zničené nbot z tržnice, rozhodl jsem se d(1)

Pantofle měly úspěch, ve velkém je odebíraly lékárny, prodejny zdravotnických potřeb, nakupovaly je nemocnice pro své zaměstnance. Postupem času Kamil pronikl do tajů výroby a po dohodě s majitelem si nakonec tuto výrobnu pronajmul celou pro sebe.

 

ŠEVČE, DRŽ SE SVÉHO KOPYTA...
Kdo chce víc, nemá nic. Tak se to říká a bohužel to bývá občas i pravda. Náš hrdina toho byl příkladem, když později unavený starostmi výrobu opustil a propůjčil svou ochrannou známku jiné firmě. Po hlavě se vrhl na naléhání svého kamaráda z mladých let do světa byznysu, oslněn vidinou úspěchu a velkého světa.

Jednoho dne, když si šel s receptem vyzvednout léky do blízké lékárny, přešlapující ve dlouhé frontě, zalétl jeho pohled do rohu místnosti, kde uviděl stát velký bílý kovový stojan plný pantoflí s jeho jménem. Došlo mu, že to co dělá teď, ho vlastně vůbec nenaplňuje, že do světa dravého byznysu vůbec nepatří.

___Začal jsem se tedy rozhlížet kolem sebe, prošel nabídky obchodů, díval se lidem na nohy a bohužel to nebyl veselý pohled. Když jsem viděl, kolik lidí má zničené nohy z nekvalitních bot zžnice, rozhodl jsem se d(4)

Podnikání nakonec nedopadlo dobře, skončilo i přátelství. Co dál? Rozhodování netrvalo dlouho, čím dál častěji mu volali nespokojení bývalí zákazníci a prosili ho, aby se vrátil. Proto se svou manželkou dohodl, že si vezmou ochrannou známku zpět a začnou znovu bojovat.
Jen sami dva, OPĚT OD NULY...

 

NOVÁ ÉRA OBUVI JASNÝ...
Prvních čtvrt roku strávili přípravou a návrhy modelů, obnovováním vztahů se zákazníky, sháněním materiálu v zahraničí a hledáním někoho, u koho se budou boty dát vyrábět, protože bývalá dílna zůstala konkurenční firmě. Jen na nákup materiálu se museli zadlužit dlouhou dobu dopředu.

22

Bohužel však zjistili, že se situace za tu dobu změnila, že spousta výrobců obuv dováží už hotovou ze zahraničí a že v čechách funguje jen posledních pár lidí. Podařilo se jim ale v malém městečku na Moravě najít pána, který uměl obuv ještě vyrábět poctivě a byl ochotný přibrat další zaměstnance a nechat je naučit vyrábět tento typ obuvi. Za pár let však pán odešel do důchodu a plánovaný odkup fabriky zhatila banka nečekaným zamítnutím úvěru. Aby nebylo neštěstí málo, u většiny prodejen začínala být postupně na prvním místě cena namísto kvality, v nemocniních probíhala výběrová řízení s takovými podmínkami, za kterých obuv nešlo při zachování kvality ani vyrobit.

 ll

 

ČESKOSLOVENSKÉ BOTY...
Nezbývala jiná možnost než to vzdát, nebo se poohlédnout u sousedů. Po rychlém vyjednávání přesunuli výrobu do rodinné manufaktury na Slovensko, do bývalého Baťova města Partizánského.
Problém s výrobou byl sice vyřešen, ale velkoobchodních zákazníků rychle ubývalo. Co dělat? Začít vyrábět levnou obuv na úkor kvality? Šidit materiál, tak jako spousta ostatních, jen aby se dostali na cenu, jakou prodejci žádají? Nebo začít také dovážet obuv levně z Číny a dávat tam své logo?

___Začal jsem se tedy rozhlížet kolem sebe, prošel nabídky obchodů, díval se lidem na nohy a bohužel to nebyl veselý pohled. Když jsem viděl, kolik lidí má zničenéh bot z tržnice, rozhodl jsem se d(3)

Dlouho o tom přemýšleli, nakonec se rozhodli na to nepřistoupit a udělali pravý opak. Rozhodli se jít proti směru, jít cestou kvality. Nechali si od italského návrháře navrhnout nové moderní vzory, staré obměnili a nakoupili ten nejlepší materiál jaký sehnali. Přestali se doprošovat arogantních prodejců a vydali se cestou internetového prodeje.

___Začal jsem se tedy rozhlížet kolem sebe, prošel nabídky obchodů, díval se lidem na nohy a bohužel to nebm se d

Brzy se to ukázalo jako ten nejlepší krok, co mohli udělat...Eshop začal rychle získávat nové zákazníky, přibývaly nové modely a další barvy, šikovné ruce slovenských kolegů se nebránily novým nápadům. Lidé začali oceňovat kvalitní zpracování a moderní vzhled, o čemž svědčily spokojené recenze zákazníků...

A tady náš zamotaný příběh končí. Pokud jste dočetli až sem, tak si možná, až si někdy budete nazouvat naše pantofle vzpomenete, jak složitá cesta vedla k jejich vzniku a o to raději je budete nosit. Přejeme vám v nich mnoho šťastných kroků...

 

Neznám slovo nejde 4_1

 

Ka